Krátce o sportu skákání na trampolínách

Jistě už jste alespoň jednou v životě koketovali s myšlenkou, jaké by to bylo, kdybychom uměli létat. Ti odvážní, kteří dokáží překonat svírání v žaludku, bolest u srdce a podlamování kolenou, mají touhu skočit bungee jumping či zkusit paragliding. Ti druzí s obdivem pozorují tyto odvážlivce a při pohledu, jak skákají a seskakují, jim buší srdíčko, svírá se hrdlo a jejich pocity se lehce blíží k těm, co prožívají adrenalin vyhledávající jedinci.

Sportem zařaditelným mezi adrenalinové, jsou "Skoky na trampolíně". Na první pohled nenáročná aktivita, ale opak je pravdou. Člověk se učí zvládnout vůbec koordinaci svých pohybů, což vyžaduje nemalé soustředění.

Skákání na trampolíně má i blahodárný vliv na naše zdraví - napomáhá uvolnění, zlepšuje imunitu, cirkulaci, posiluje srdce a plíce, dodává energii a v neposlední řadě pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a optimalizuje také tělesnou hmotnost. Mimo jiné bojuje také proti celulitidě a navozuje pocit radosti.

Cvičení na trampolíně je nejlepší cestou k oběhu lymfatické tekutiny - jestliže lymfatický systém správně cirkuluje, není prakticky možné onemocnět. Lymfatický nebo imunitní systém cirkuluje lymfatickou tekutinou skrze mnoho arterií a žil a v nich se nacházejí chlopně, které vykonávají funkci jednosměrného ventilu. Cvičení na trampolíně mění tlak v tomto systému, otevírá a uzavírá chlopně.

Ve skutečnosti skákání na trampolíně zvyšuje tlak, který ty chlopně uzavírá, při výskoku tlak klesá a chlopně se otevírají. To pak dovoluje lymfě volně proudit. Aktivita výskoku a doskoku funguje také jako pumpa lymfatické tekutiny. Skákání na trampolině je nejlepší aktivitou na světě, která zlepšuje lymfatický systém. Je doporučováno pacientům s rakovinou, po chemoterapii či s lymfatickým otokem.

Skákání na trampolíně pomáhá odstraňovat z těla jedy a toxiny. Asistuje při procesu zvýšené lymfatické drenáže.

Cvičení na trampolíně posiluje srdce a pomáhá předcházet nemocem srdce, dále nohy, protože se zde posiluje "pumpa" srdečněcévního systému. Zdatné nohy hodně pomohou srdci.

Cvičení na trampolíně posiluje každý sval, orgán, tkáň a buňku v těle. Současně každá buňka v těle se procvičuje od vršku hlavy až po palce u nohou. Každá buňka. Většina jiných cvičebních programů je zaměřena pouze na určité skupiny svalů. Cvičení na trampolíně posiluje celé tělo uvnitř i vně, všechny buňky v játrech, ledvinách, v močovém měchýři, srdci, plicích. Kůže bude hladká, pevná a bude vypadat mladě. Jestliže si odskáčete na trampolíně, uvidíte, že se vytratí vrásky a pleť bude mít přirozenou svěžest.

Jak cvičení na trampolíně posiluje buňky? Na každém vrcholu výskoku je každá buňka těla stlačena do krátkodobého stavu beztíže. A prakticky je zatěžována 2 až 4 × větší gravitační silou. Můžete si tento efekt ukázat, když se postavíte na koupelnovou váhu. Když budete lehce poskakovat na vahách, budete pozorovat větší zatížení váhy, než kdybyste jenom stáli. Tato síla posiluje buňky.

Cvičení na trampolíně dokonce posiluje i kosti. Když byli kosmonauti vystaveni stavu beztíže, bylo pozorováno, že ztratili svalovou sílu a kostní pevnost. Bez plné gravitace svaly a kosti chřadnou. Rychle se unaví a ztrácejí pevnost.

Naopak pevnost kostí a svalová síla zřetelně vzroste, když se vše vrátí do normální gravitace. Tělo reaguje na zrychlování a zpomalování při cvičení na trampolíně jako na změny gravitace, svaly a kosti získají pevnost. Je to zvláště doporučováno u osteoporózy. Sedavý způsob našeho života má stejný efekt jako stav beztíže.

Naše tělo dostává přes 5000 impulzů, stresů nebo svalových kontrakcí za hodinu. Pokaždé, když se postavíte na trampolínu, vaše tělo a buňky budou mít pocit, že musí kolabovat. Aby pod tíhou skákání nekolabovaly, musí se bránit. Tato obrana se musí vybudovat.

Na trampolíně skákej asi 90-120 skoků za minutu nebo i více (90 skoků × 60 minut = 5400), 5000 odrazů, skoků, stresů, impulzů, svalových kontrakcí nebo odporů za hodinu.

Pamatujte si toto: Každý jednotlivec, každá buňka uvnitř těla je tímto procesem současně posilována.

Posilujeme vnitřní tělo jako kompletní jednotku, neposilujeme tedy jen určenou část svalů, a současně pracuje náš lymfatický systém a vyplavuje z těla toxiny.


Cvičení nám tak dává dvojí užitek

Pozor si budeme dávat u takových nemocí jako je onemocnění srdce, kloubů, kostí, žil, odchlípení sítnice či jiné závažné chronické onemocnění. Nikdy nebudeme skákat na trampolíně v akutní nemoci. Pokud budeme cvičit pravidelně, dostaví se pravděpodobně proces očišťování, který se může projevit jako bolest hlavy, výtok, vyrážka, průjem či vodnatá sekrece z nosu. K minimalizaci těchto průvodních účinků zvyšte svůj denní příjem tekutin, zejména čisté vody bez bublin.

Na domácích trampolínách nikdy nebudeme cvičit v klouzavé obuvi, ponožkách či punčochách - vhodné je cvičit naboso. Na trampolíně můžeme běhat, skákat snožmo, ze strany na stranu, zdvihat kolena střídavě do výšky, twistovat. Začínat a končit cvičení je doporučováno v rytmu chůze - alespoň pět minut, abychom se na začátku rozehřáli a na konci zklidnili.